Przyznajmy to otwarcie, kiedy pot leje nam się z czoła, zaczynamy zachodzić w głowę, jak ochłodzić mieszkanie i stworzyć sobie azyl. Czy w nierównej walce z upałem postawić na nowoczesne rozwiązania czy domowe sposoby naszych babć? Przeczytajcie nasz poradnik i zdecydujcie sami!

Skwar za oknem i nieznośna duchota panująca w mieszkaniu potrafią dać w kość. Tropikalna aura w dzień zabiera siły do pracy, a w nocy nie daje zmrużyć oka. Co zrobić, kiedy słońce wydaje się pracować na wyższych obrotach niż wentylatory, a te na Wasze nieszczęście zniknęły ze sklepowych półek niczym pączki w tłusty czwartek? Sprawdźcie, co może okazać się wybawieniem i pozwolić cieszyć się z letnich dni!

Wietrz mieszkanie rano i wieczorem

Zacznijmy od prewencji i ochładzania murów. Najlepszą porą na wychładzanie naszych czterech kątów jest oczywiście noc, szczególnie jej druga połowa, kiedy to temperatura na dworze jest znośna. Zastanawiacie się, dlaczego? W pierwszych godzinach po zachodzie słońca, ochładza się ziemia, oddając swoje ciepło. Zanim więc złapiecie za klamkę, by otworzyć okno, zastanówcie się, czy nie pogarszacie swojej sytuacji. Nie zapomnijcie również, by wcześnie rano je zamknąć, bo lejący się w ciągu dnia żar z nieba spowoduje efekt odwrotny od oczekiwanego.

Zasada jest prosta – najlepiej robić przeciąg w mieszkaniu, kiedy na zewnątrz jest najchłodniej. To jednak nie jedyne, o czym powinniście pamiętać. Wietrzenie jest bardziej efektywne, jeśli otwieramy okna z dwóch przeciwległych stron. Co jeśli macie okna na jedną stronę? Nic straconego, otwórzcie drzwi na korytarz. Efekt będzie podobny, nastąpi wymiana powietrza, a Wy pozbędziecie się problemu z duchotą.

Zaciemniaj okna w upalne dni

Nikomu nie trzeba chyba tłumaczyć, że im więcej przeszkód napotkają promienie słoneczne w drodze do naszych okien, tym chłodniej będziemy mieć w naszych „czterech kątach”. Jednym z najtańszych sposobów na nadmierne nasłonecznienie mieszkania jest zaciemnienie okien. W tym przypadku najlepiej sprawdzą się rolety wewnętrzne wykonane z tkaniny dwuwarstwowej lub żaluzję zewnętrzne. Niektóre dostępne na rynku rolety wewnętrzne mają dodatkową warstwę gumy lub foli w kolorze srebra. To rozwiązanie pochłania promienie słoneczne, dzięki czemu pomieszczenie pozostaje nie tylko zaciemnione, ale i chłodne.

Nieco ulgi przyniesie nam zasłonięcie okna żaluzjami lub zasłonami, najlepiej w jasnym kolorze. W sklepach znajdziecie także folie przeciwsłoneczną, która odbijając promienie słońca ma za zadanie obniżać temperaturę w pomieszczeniu. Możemy ją montować wewnątrz bądź na zewnątrz okien. Jej ogromną zaletą jest przeźroczystość. Znacznie większe efekty uzyskamy stosując folię zewnętrzną, jednak efektywność przekłada się także na cenę.

Nawilżaj powietrze

Oczywiście nawilżacze powietrza nie działają jak klimatyzacja, ale dzięki nim powietrze stanie się rześkie, a Ty zaczniesz oddychać pełną piersią. Suche i nagrzane powietrze nie jest dobre szczególnie dla dzieci. Taki gadżet nie tylko nawilży powietrze, ale potrafi o 2-3 stopnie obniżyć temperaturę w naszym wnętrzu. Jeśli upały Was zaskoczyły, to możecie poratować się rozwieszając w domu pranie:) Tak, tak, woda parując, schładza i nawilża powietrze.

Wentylatory i klimatyzacja ostatnią deską ratunku

Jeśli wylewacie siódme poty, otwierając i zaciemniając okna, nawilżając powietrze i wyłączając nieużywane urządzenia elektryczne, a w mieszkaniu wciąż jest duszno i gorąco, to czas, by zainwestować nieco grosza w wentylator. Jest on łatwy w obsłudze i nie wymaga specjalnego montażu. Wentylatory dają nam wrażenie schłodzenia, wprowadzając powietrze w ruch. Pamiętajcie, by kupować je zanim nad Polskę nadejdzie fala upałów, w przeciwnym razie będziecie musieli objeździć sklepy w poszukiwaniu ostatniej sztuki.

Najskuteczniejszym sposobem na schłodzenie mieszkania w wyjątkowo upalne dni jest oczywiście klimatyzacja, najczęściej stosowana jest w biurach czy budynkach użyteczności publicznej. W tym przypadku efekt ochłodzenia jest natychmiastowy, jednak jest koszt i konieczność regularnej konserwacji mogą odstraszać, bo przy naszym klimacie będziemy z niej korzystać zaledwie kilka miesięcy w roku.

Pamiętajcie! W upalne dni należy pić dużo wody, unikać długiego gotowania potraw i wyłączać nieużywane urządzenia elektryczne.

Przedstawiliśmy Wam kilka sposobów na ochłodzenie mieszkania, wybrać swój złoty środek musicie jednak sami! Powodzenia, nie dajcie się upałom:)

Inspiracje

Czemu wiosna to idealna pora na wymianę okien?
Jest wiele powodów czemu wymiana okien powinna być naturalnym krokiem w rozbudowie Twojego domu. Nowe okna zwiększą wartość Twojego domu oraz komfort jego korzystania. Wiedząc że to prawda, zadajemy więc pytanie czemu to właśnie wiosna jest najlepszym okresem w roku na wymianę okien? Znajdziecie tu kilka powodów, które przekonają was by wymianę okien zaplanować właśnie na wiosnę.
Taras przedłużeniem domu
Budując swój dom, pragniemy aby był on możliwie przestronny i przytulny. Jednak rodzinny dom to nie tylko budynek, a również teren okalający konstrukcję. To, w jaki sposób będziemy połączeni bądź oddzieleni od natury wpływać będzie na nasze samopoczucie i komfort użytkowania domu. 
Zasłony na okna – jak je dobrać?
Okno jest naszym źródłem naturalnego światła. Stawiając na niezakryte okno, decydujemy się na przestronność i mocno doświetlonego pomieszczenia. Wiele osób, preferuje jednak przytulny ciemniejszy klimat. W tym celu warto zastanowić się, czy zasłony nie są dobrym rozwiązaniem. Dobierając odpowiednie zasłony, nie musimy przecież rezygnować ze światła w naszym domu.

Porady

Jakie okna w mieszkaniu alergika?
Alergia jest nieprzyjemną przypadłością, z którą wielu z nas musi się zmagać. Dobrym sposobem na zminimalizowanie negatywnych czynników uczulających, jest zadbanie o odpowiednie okno, tak by dom stał się naszym azylem.
Akcesoria okienne które wzbogacą Twe okno
By cieszyć się pełnymi możliwościami przeszkleń, warto przeanalizować dostępne akcesoria. Usprawnią one Wasze korzystanie z okien czy drzwi i rozszerzają ich możliwości, pozwalając na lepsze dopasowanie się do naszych oczekiwań.
Program czyste powietrze - szansa na modernizację Twojego domu w zgodzie ze środowiskiem.
Smog to coraz częstszy problem naszych miast. Jego wpływ odczuwalny jest nie tylko w dużych metropoliach, ale coraz częściej także na obrzeżach miast. Program Czyste Powietrze ma pomóc w zniwelowaniu szkodliwej emisji spalin do atmosfery. W jego ramach otrzymać możemy dofinansowanie na przedsięwzięcia termomodernizacyjne. Aby z nich skorzystać zapoznajcie się z prezentowanym poradnikiem. 

Testy | Recenzje

Okna antywłamaniowe – bezpieczeństwo Twoje i Twoich bliskich
Bezpieczeństwo domu to najważniejsza i podstawowa wartość, jaką chcemy zapewnić swojej rodzinie. Jest to również dbanie o bezpieczeństwo naszego dobytku. Często jednak nie doceniamy umiejętności i sprawności włamywaczy pragnących naruszyć spokój naszego miru domowego. Wykorzystują oni naszą nieobecność oraz nieświadomość. Okna i drzwi balkonowe są jednymi z najpopularniejszych miejsc, od jakich zaczynają rabusie. Przy użyciu prostych narzędzi, takich jak łom czy młot mogą rozpracować z łatwością zwykłe okno. Okno antywłamaniowe będzie już sporym wyzwaniem dla złodzieja, zniechęcając go do podejmowania dalszych prób.
Tak dbamy o jakość naszych okien! [video]
Doskonała jakość produktów firmy AdamS to z pewnością zasługa naszych pracowników, ale także Zakładowej Kontroli Produkcji, która na bieżąco bada m.in. szczelność naszych okien. W naszym materiale video prezentujemy badanie szczelności, które jest jedną z najważniejszych form dbania o jakość okien. Zapraszamy!
Nasze okna w nowej technologii
Wkroczyliśmy w nowy rok z dużym rozmachem i wyraźną zmianą w technologii produkcji naszych okien. Jest to oczywiście zmiana pozytywna, podyktowana wprowadzeniem nowoczesnej linii produkcyjnej V-Perfect w technice łączenia profili.

Nowoczesne rozwiązania

Okno w łazience? Tylko PRIVA-LITE
Łazienka to miejsce, w którym chcemy czuć się w pełni intymnie. Czy okno w łazience musi wiązać się z utratą tej właściwości? Wbrew pozorom może nie tylko zapewnić bezpieczeństwo przed wścibskimi spojrzeniami, ale także poprawić komfort korzystania z łazienki.
Okna w kontekście inteligentnego domu
W tym wypadku najważniejsza jest izolacyjność akustyczna okna, zwana dźwiękoszczelnością. Określa się ją za pomocą współczynnika izolacyjności akustycznej właściwej Rw, którą wyraża się w decybelach. Zasada jest taka, że im wyższy współczynnik Rw, tym lepiej okna będą izolować hałas z zewnątrz, a więc w domu będzie ciszej.
Okna PCV w pełni antracytowe
Kolorystyka okien plastikowych nie ogranicza się jedynie do kolorów oklein, to także barwa rdzenia. W pełni kolorowe profile okienne stają się coraz bardziej modne, a światową architekturę podbijają szare odcienie, szczególnie antracyt.

Katalogi

Newsletter - loader
Newsletter

Sprawdzić poprawność adresu e-mail i spróbuj jeszcze raz.

AdamS Sp. z o.o. Sp.k.     11-700 Mrągowo, ul. Leśna Droga 10A
Telefon: +48 89 741 32 48, E-mail: adams@adams.com.pl

Strona wykorzystuje pliki cookies dla lepszego działania. Korzystając ze strony godzisz się na to.
PROJEKT I WYKONANIE: CREATIVEROOM.PL