Wietrzenie mieszkania jest niezbędne by powietrze w naszych czterech kątach było świeże, czyste i zdrowe. Codzienne domowe czynności takie jak suszenie prania, kąpiele czy zmywanie naczyń powodują powstawanie wilgoci, podczas gotowania powstają nieprzyjemne zapachy. Jak zatem zadbać o świeże powietrze w naszym mieszkaniu?

Wietrząc pozbywamy się zanieczyszczeń i wilgoci

Wietrzenie pomieszczeń jest niezbędne do wymiany zużytego powietrza na świeże. W niewietrzonych pomieszczeniach gromadzą się niebezpieczne dla zdrowia dwutlenek węgla, kurz czy zarodniki pleśni, a długotrwałe przebywanie w takich miejscach powodować może senność, bóle głowy czy zawroty. Wietrzenie mieszkania wpłynie pozytywnie nie tylko na Wasze zdrowie, ale także na komfort życia, jakość snu czy odpoczynku. Świeże powietrze pomaga także efektywniej pracować czy się uczyć.

Szybko i skutecznie, czyli zasada 10 minut

Zaopatrywanie pomieszczeń w świeże i czyste powietrze jest dla nas zdrowe, ale także podnosi komfort mieszkania. Najlepsza metoda, aby przewietrzyć mieszkanie, a przy tym stracić jak najmniej ciepła, to wietrzenie przez przeciąg. Należy otworzy dwa przeciwległe okna w pomieszczeniu i zamknąć drzwi, dzięki temu wymiana powietrza następuje bardzo szybko. Równie skuteczną metodą jest także wietrzenie na oścież, wystarczy maksymalnie otworzyć jedno okno w pomieszczeniu na około 5-10 minut.

Nie uchylajcie okien na długi czas. Jeśli planujemy dłuższą nieobecność, nie zostawiajmy uchylonych okien, spowoduje wyziębienie ścian i mebli oraz ogromne straty energii cieplnej.

Nie dajmy sobie także wmówić, że wietrzenie mieszkania, kiedy na zewnątrz ziąb i plucha wprowadza wilgoć. Dlatego nawet jeśli na zewnątrz pada deszcz, śnieg lub jest mgła to nie wahajcie się otworzyć na kilkanaście minut okna.

Prawidłowo wietrzone mieszkanie oszczędza energię i ogranicza koszty ogrzewania. Szybka wymiana powietrza nie wychładza pomieszczeń i nie wyziębia ścian.

Wietrzenie domu, gdy grzejniki grzeją

Wielu z nas zimą, gdy na zewnątrz ujemne temperatury, otwiera okna rzadziej. To powoduje, że jakość powietrza, którym oddychamy znaczniej się pogarsza. Nie rezygnujmy z otwierania okien zimą. Pamiętajmy, że nowoczesna stolarka okienna jest wyjątkowo szczelna, a to utrudnia wymianę powietrza. Zasada jest prosta, zimą otwieramy okna szeroko i na krótki czas. Najgorszym pomysłem jest uchylanie okien na stałe i podkręcanie ogrzewania, co powoduje znaczne straty energii cieplnej i wyższe rachunki za ogrzewanie.

Nawiewniki na ratunek

Wilgoć w pomieszczeniu sprzyja rozwojowi bakterii, grzybów, pleśni i plam wilgoci na ścianach. Rozwiązaniem mogą być nawiewniki, które zapewniają dopływ odpowiedniej ilości świeżego powietrza bez otwierania okien. Nawiewniki są dobrym rozwiązaniem w bardzo wilgotnych pomieszczeniach, nie polecamy ich stosować w całym mieszkaniu.

Inspiracje

Czemu wiosna to idealna pora na wymianę okien?
Jest wiele powodów czemu wymiana okien powinna być naturalnym krokiem w rozbudowie Twojego domu. Nowe okna zwiększą wartość Twojego domu oraz komfort jego korzystania. Wiedząc że to prawda, zadajemy więc pytanie czemu to właśnie wiosna jest najlepszym okresem w roku na wymianę okien? Znajdziecie tu kilka powodów, które przekonają was by wymianę okien zaplanować właśnie na wiosnę.
Taras przedłużeniem domu
Budując swój dom, pragniemy aby był on możliwie przestronny i przytulny. Jednak rodzinny dom to nie tylko budynek, a również teren okalający konstrukcję. To, w jaki sposób będziemy połączeni bądź oddzieleni od natury wpływać będzie na nasze samopoczucie i komfort użytkowania domu. 
Zasłony na okna – jak je dobrać?
Okno jest naszym źródłem naturalnego światła. Stawiając na niezakryte okno, decydujemy się na przestronność i mocno doświetlonego pomieszczenia. Wiele osób, preferuje jednak przytulny ciemniejszy klimat. W tym celu warto zastanowić się, czy zasłony nie są dobrym rozwiązaniem. Dobierając odpowiednie zasłony, nie musimy przecież rezygnować ze światła w naszym domu.

Porady

Jesienna konserwacja okna
Po ciepłym okresie letnim powinniśmy przedsięwziąć kroki w celu zabezpieczenia naszych okien przed wilgocią i zimnem okresu jesiennozimowego. Solidna konserwacja okien i rozsądne użytkowanie zapewni nam długowieczność przeszkleń i większy komfort w naszym mieszkaniu.
Zatrzymaj hałas dzięki oknom
Hałas głównej ulicy, bliskość nocnego klubu czy fabryki mogą skutecznie zakłócić spokój naszego zacisza domowego. Ale nie trzeba aż tak skrajnych przypadków by odczuć, że ruchliwe życie w mieście jest bardzo hałaśliwe. To dzięki ciszy się skupiamy, w ciszy zasypiamy i relaksujemy się. O ciszę coraz trudniej w dynamicznie zmieniającym się środowisku urbanistycznym. Nowe wyzwania musiały spotkać się z odzewem nowoczesnych technologii i rozwiązań pozwalających tłumić nadmierne natężenie dźwięku. I to właśnie dźwiękoszczelne okna stały się doskonałą barierą chroniącą mieszkańców Twojego domu przed hałasem.
Kiedy wybrać okno przesuwne
Okna przesuwne to ciekawe rozwiązanie do pomieszczeń w których otwarcie okna może być problematyczne. To także inny typ przeszklenia, który w pewnych warunkach może sprawdzić się znacznie lepiej niż tradycyjne okno PVC.

Testy | Recenzje

Okna antywłamaniowe – bezpieczeństwo Twoje i Twoich bliskich
Bezpieczeństwo domu to najważniejsza i podstawowa wartość, jaką chcemy zapewnić swojej rodzinie. Jest to również dbanie o bezpieczeństwo naszego dobytku. Często jednak nie doceniamy umiejętności i sprawności włamywaczy pragnących naruszyć spokój naszego miru domowego. Wykorzystują oni naszą nieobecność oraz nieświadomość. Okna i drzwi balkonowe są jednymi z najpopularniejszych miejsc, od jakich zaczynają rabusie. Przy użyciu prostych narzędzi, takich jak łom czy młot mogą rozpracować z łatwością zwykłe okno. Okno antywłamaniowe będzie już sporym wyzwaniem dla złodzieja, zniechęcając go do podejmowania dalszych prób.
Tak dbamy o jakość naszych okien! [video]
Doskonała jakość produktów firmy AdamS to z pewnością zasługa naszych pracowników, ale także Zakładowej Kontroli Produkcji, która na bieżąco bada m.in. szczelność naszych okien. W naszym materiale video prezentujemy badanie szczelności, które jest jedną z najważniejszych form dbania o jakość okien. Zapraszamy!
Nasze okna w nowej technologii
Wkroczyliśmy w nowy rok z dużym rozmachem i wyraźną zmianą w technologii produkcji naszych okien. Jest to oczywiście zmiana pozytywna, podyktowana wprowadzeniem nowoczesnej linii produkcyjnej V-Perfect w technice łączenia profili.

Nowoczesne rozwiązania

Okno w łazience? Tylko PRIVA-LITE
Łazienka to miejsce, w którym chcemy czuć się w pełni intymnie. Czy okno w łazience musi wiązać się z utratą tej właściwości? Wbrew pozorom może nie tylko zapewnić bezpieczeństwo przed wścibskimi spojrzeniami, ale także poprawić komfort korzystania z łazienki.
Okna w kontekście inteligentnego domu
Przy projektowaniu domu, warto sięgnąć po najnowsze rozwiązania. Zdalna kontrola nad wybranymi aspektami naszego domu zaoszczędzi nam wysiłku, zmniejszy straty energetyczne i sprawi, że nasze zacisze będzie dopasowane do naszych potrzeb. Czym więc jest system inteligentnego domu i jak w jego kontekście prezentuje się korzystanie z okien?
Okna PCV w pełni antracytowe
Kolorystyka okien plastikowych nie ogranicza się jedynie do kolorów oklein, to także barwa rdzenia. W pełni kolorowe profile okienne stają się coraz bardziej modne, a światową architekturę podbijają szare odcienie, szczególnie antracyt.

Katalogi

Newsletter - loader
Newsletter

Sprawdzić poprawność adresu e-mail i spróbuj jeszcze raz.

AdamS Sp. z o.o. Sp.k.     11-700 Mrągowo, ul. Leśna Droga 10A
Telefon: +48 89 741 32 48, E-mail: adams@adams.com.pl

Strona wykorzystuje pliki cookies dla lepszego działania. Korzystając ze strony godzisz się na to.
PROJEKT I WYKONANIE: CREATIVEROOM.PL