Hałas głównej ulicy, bliskość nocnego klubu czy fabryki mogą skutecznie zakłócić spokój naszego zacisza domowego. Ale nie trzeba aż tak skrajnych przypadków by odczuć, że ruchliwe życie w mieście jest bardzo hałaśliwe. To dzięki ciszy się skupiamy, w ciszy zasypiamy i relaksujemy się. O ciszę coraz trudniej w dynamicznie zmieniającym się środowisku urbanistycznym. Nowe wyzwania musiały spotkać się z odzewem nowoczesnych technologii i rozwiązań pozwalających tłumić nadmierne natężenie dźwięku. I to właśnie dźwiękoszczelne okna stały się doskonałą barierą chroniącą mieszkańców Twojego domu przed hałasem.

Niezdrowy dźwięk

Słuch jest tym zmysłem, który jako jedyny jest aktywny całą dobę - nawet kiedy śpimy, często jako pierwszy ostrzega nas przed niebezpieczeństwem, jest nośnikiem miłych wspomnień gdy w ucho "wpada” ulubiona piosenka, czy głos ukochanej osoby. Gdzie jest zatem granica dźwięku neutralnego a szkodliwego? Odpowiedź nie jest jednoznaczna, jednak głównym wskaźnikiem jakim mierzymy hałas jest przede wszystkim natężenie dźwięku. Jako że głośność dźwięku jest pojęciem względnym, natężenie jest fizyczną miarą tego jak "mocny" jest dźwięk. Najbardziej widoczne i najszybciej obserwowane objawy związane z ekspozycją na hałas to zmęczenie, rozdrażnienie, osłabienie koncentracji i zdolności do nauki, zaburzenia orientacji, drażliwość, ból głowy, szumy w uszach. U dzieci może wystąpić niepokój, zagubienie, płacz.

Kiedy dźwięk szkodzi

Przy dźwiękach o wartości 35 decybelów możemy już zauważyć negatywny wpływ. Powyżej tego poziomu czyli około 70db pojawia się fizyczne zmęczenie układu nerwowego oraz zaburzenia snu. W miarę wzrostu natężenia dźwięku stopniowo zwiększa się nasza wydajność w pracy i pojawiają się problemy ze słuchem. Aż przy 130db dochodzimy do punktu trwałego uszkodzenia słuchu. Aby zobrazować przedziały natężenia dźwięku dla przykładu 35 dB reprezentuje słuchanie cichej muzyki; 70-80 dB to poziom głośności samochodu osobowego. Młot pneumatyczny to 100 dB, a 130 dB odzwierciedla hałas samolotu odrzutowego. Długotrwała ekspozycja na hałas sprawia, że się do niego adaptujemy- nie zmienia się jednak jego negatywny wpływ. Nawet jeśli jesteśmy w stanie słyszeć i komunikować się w naszym mieszkaniu czy miejscu pracy, hałas zmniejsza naszą produktywność i odbiera komfort przebywania w danym pomieszczeniu.

Środki zapobiegawcze

Jeśli nie mamy możliwości wyprowadzić się na wieś (lub po prostu nie chcemy), musimy szukać sposobów rozwiązania problemu hałasu. Okna i drzwi stają się więc najsłabszym punktem izolacji akustycznej naszego mieszkania/domu. Wszędzie tam gdzie dostaje się powietrze, dostanie się również dźwięk i hałas. Okna Passiv-Line S tłumią hałas dzięki swej unikalnej konstrukcji. Zwiększoną izolacyjność osiąga się głównie przez zróżnicowanie grubości poszczególnych tafli szkła oraz ich wzajemnej odległości. Takie zróżnicowanie powoduje lepsze pochłanianie i rozpraszanie fal dźwiękowych o różnej częstotliwości. Izolacyjność Passiv-Line S to aż 45dB. To aż o tyle zmniejszy się natężenie dźwięku stosując to okno dźwiękoszczelne. Bardzo ważny jest też sam montaż okna i elementy dodatkowe, takie jak nawiewniki. Jeśli chcemy dzięki oknom jednocześnie wentylować pomieszczenie i chronić je od hałasu, to nie osiągniemy dobrych efektów. Dlatego planując swoją walką z hałasem musimy zwrócić uwagę na rodzaj wentylacji naszego mieszkania.

Komfort w ciszy

Obciążenie niepożądanymi dźwiękami powoduje obniżenie komfortu życia, dlatego wszelkiego rodzaju pomieszczenia powinny spełniać wymagania związane z odpowiednią ochroną przed hałasem. O to, by go wyeliminować lub ograniczyć najlepiej zadbać już na etapie projektu. Jednak nawet jeśli nabyliśmy już mieszkanie położone w hałaśliwym miejscu nie powinniśmy się poddawać. Okna Passiv-Line S to produkt o bardzo wysokich współczynnikach izolacyjności akustycznej, który może odmienić Twoje miejsce w przytulne zacisze zawsze wtedy, gdy zdecydujesz się zamknąć okno.

Inspiracje

Czemu wiosna to idealna pora na wymianę okien?
Jest wiele powodów czemu wymiana okien powinna być naturalnym krokiem w rozbudowie Twojego domu. Nowe okna zwiększą wartość Twojego domu oraz komfort jego korzystania. Wiedząc że to prawda, zadajemy więc pytanie czemu to właśnie wiosna jest najlepszym okresem w roku na wymianę okien? Znajdziecie tu kilka powodów, które przekonają was by wymianę okien zaplanować właśnie na wiosnę.
Taras przedłużeniem domu
Budując swój dom, pragniemy aby był on możliwie przestronny i przytulny. Jednak rodzinny dom to nie tylko budynek, a również teren okalający konstrukcję. To, w jaki sposób będziemy połączeni bądź oddzieleni od natury wpływać będzie na nasze samopoczucie i komfort użytkowania domu. 
Zasłony na okna – jak je dobrać?
Okno jest naszym źródłem naturalnego światła. Stawiając na niezakryte okno, decydujemy się na przestronność i mocno doświetlonego pomieszczenia. Wiele osób, preferuje jednak przytulny ciemniejszy klimat. W tym celu warto zastanowić się, czy zasłony nie są dobrym rozwiązaniem. Dobierając odpowiednie zasłony, nie musimy przecież rezygnować ze światła w naszym domu.

Porady

Budownictwo pasywne - tylko z Passiv-Line Ultra
Czym jest budownictwo pasywne i jak wpisują się w nie nowoczesne systemy okienne? W tym artykule przybliżymy Wam jakie korzyści przynosi zbudowanie pasywnego obiektu i jakie technologie musimy stosować by było one dla nas wydajne i opłacalne.
Poprawa jakości powietrza czyli jak usprawnić wentylację Twojego domu
Wysoka jakość powietrza w pomieszczeniach Twojego domu to kluczowa kwestia dla naszego zdrowia i samopoczucia. To właśnie dlatego powinniśmy zawsze dbać o to by świeże i rześkie powietrze było priorytetem w naszym domu. W tym artykule dzielimy się wskazówkami pomocnymi w poprawie jakości powietrza oraz przybliżymy zjawiska temu towarzyszące.
Jak radzić sobie z zaparowanymi oknami zimą?
W okresie zimowym, pragniemy aby nasze domowe zacisze było przytulnie ciepłe. Dobre ogrzewanie i wydajne okna, idące w parze z przemyślaną konstrukcja budynku zapewnią nam komfortowe warunki w zimowe wieczory. Pamiętać jednak musimy, że przy dużych różnicach temperatur możemy zetknąć się z problemem zaparowanych okien. Jak zatem temu zapobiec?

Testy | Recenzje

Okna antywłamaniowe – bezpieczeństwo Twoje i Twoich bliskich
Bezpieczeństwo domu to najważniejsza i podstawowa wartość, jaką chcemy zapewnić swojej rodzinie. Jest to również dbanie o bezpieczeństwo naszego dobytku. Często jednak nie doceniamy umiejętności i sprawności włamywaczy pragnących naruszyć spokój naszego miru domowego. Wykorzystują oni naszą nieobecność oraz nieświadomość. Okna i drzwi balkonowe są jednymi z najpopularniejszych miejsc, od jakich zaczynają rabusie. Przy użyciu prostych narzędzi, takich jak łom czy młot mogą rozpracować z łatwością zwykłe okno. Okno antywłamaniowe będzie już sporym wyzwaniem dla złodzieja, zniechęcając go do podejmowania dalszych prób.
Tak dbamy o jakość naszych okien! [video]
Doskonała jakość produktów firmy AdamS to z pewnością zasługa naszych pracowników, ale także Zakładowej Kontroli Produkcji, która na bieżąco bada m.in. szczelność naszych okien. W naszym materiale video prezentujemy badanie szczelności, które jest jedną z najważniejszych form dbania o jakość okien. Zapraszamy!
Nasze okna w nowej technologii
Wkroczyliśmy w nowy rok z dużym rozmachem i wyraźną zmianą w technologii produkcji naszych okien. Jest to oczywiście zmiana pozytywna, podyktowana wprowadzeniem nowoczesnej linii produkcyjnej V-Perfect w technice łączenia profili.

Nowoczesne rozwiązania

Okno w łazience? Tylko PRIVA-LITE
Łazienka to miejsce, w którym chcemy czuć się w pełni intymnie. Czy okno w łazience musi wiązać się z utratą tej właściwości? Wbrew pozorom może nie tylko zapewnić bezpieczeństwo przed wścibskimi spojrzeniami, ale także poprawić komfort korzystania z łazienki.
Okna w kontekście inteligentnego domu
Przy projektowaniu domu, warto sięgnąć po najnowsze rozwiązania. Zdalna kontrola nad wybranymi aspektami naszego domu zaoszczędzi nam wysiłku, zmniejszy straty energetyczne i sprawi, że nasze zacisze będzie dopasowane do naszych potrzeb. Czym więc jest system inteligentnego domu i jak w jego kontekście prezentuje się korzystanie z okien?
Okna PCV w pełni antracytowe
Kolorystyka okien plastikowych nie ogranicza się jedynie do kolorów oklein, to także barwa rdzenia. W pełni kolorowe profile okienne stają się coraz bardziej modne, a światową architekturę podbijają szare odcienie, szczególnie antracyt.

Katalogi

Newsletter - loader
Newsletter

Sprawdzić poprawność adresu e-mail i spróbuj jeszcze raz.

AdamS Sp. z o.o. Sp.k.     11-700 Mrągowo, ul. Leśna Droga 10A
Telefon: +48 89 741 32 48, E-mail: adams@adams.com.pl

Strona wykorzystuje pliki cookies dla lepszego działania. Korzystając ze strony godzisz się na to.
PROJEKT I WYKONANIE: CREATIVEROOM.PL