Po ciepłym okresie letnim powinniśmy przedsięwziąć kroki w celu zabezpieczenia naszych okien przed wilgocią i zimnem okresu jesiennozimowego. Solidna konserwacja okien i rozsądne użytkowanie zapewni nam długowieczność przeszkleń i większy komfort w naszym mieszkaniu.

Od czego zacząć?

Po wakacjach, na naszych oknach zbiera się bardzo dużo pyłu i osadu. Gromadzące się na powierzchni szkła zanieczyszczenia wyglądają nieestetycznie oraz na dłuższą metę są w stanie szkodzić tafli szkła. Dzięki okresowemu myciu szyb uchronimy nasza taflę przed tymi nieprzyjemnościami. Będzie to również bardzo dobry początek do dalszych prac konserwacyjnych. Myjąc okna skupmy się nie tylko na tafli szkła ale również na uszczelkach, zawiasach czy systemach przesuwnych. Odświeżenie tych miejsc wilgotną szmatką z dodatkiem mydła pozwoli pozbyć się nieczystości, odsłaniając tym samym miejsca narażone na degradację. Niestety każde okno po pewnym czasie zużywa się w naturalny sposób, jednak konserwując je możemy sprawić by proces ten był rozciągnięty na lata jeśli nie dekady. Dlatego na początek pamiętajmy by myć nasze okna w szczególności przed okresem jesiennym.

Co dalej?

Następnym krokiem jest dokładne obejrzenie ram i sprawdzenie szczelności poszczególnych partii okna. Najpierw sprawdźmy okucia to od ich stanu zależy, czy skrzydło będzie się wygodnie otwierać i zamykać oraz dobrze dolegać do ramy. Powinny one solidnie przylegać do ramy. W tym celu musimy je wyregulować oraz zabezpieczyć przed wszelkiego rodzaju uszkodzeniami powstałymi w wyniku użytkowania. Przyjrzyjmy się wszystkim wkrętom i dokręćmy poluzowane. Po sezonie zimowym możemy delikatnie obluzować docisk skrzydła do ramy, jednak w okresie zimowym zadbajmy o to by zminimalizować straty ciepła. Stosując w okuciach TITAN rozwórkę zima-lato w oknach firmy Adams, możemy redukować straty ciepła i oszczędzać energię. Ustawienie rozwórki w odpowiednim położeniu pozwala dopasować kąt uchylenia okna do aktualnych warunków pogodowych. Rozwórkę zima-lato możemy w dowolnym momencie, bez problemu zainstalować w działającym już oknie. Pozwala to na oszczędzenie sobie wysiłku manualnej regulacji okna.

 

Subtelna opieka

Przy dalszej konserwacji okna, musimy mieć na uwadze że mimo iż nawet najsolidniejsze przeszklenia powinny być pielęgnowane możliwie delikatnymi środkami. Unikajmy zatem silnych preparatów chemicznych. Wszelkiego rodzaju odrdzewiacze  i odkamieniacze mogą uszkodzić antykorozyjna powłokę okna. Bardzo dobrym rozwiązaniem pozwalającym na pozbycie się uporczywych zanieczyszczeń jest sprężone powietrze. Ten "wynalazek" używany jest na co dzień w czyszczeniu wrażliwych na wilgoć i zarysowania, podzespołów komputerowych. Sprężony strumień powietrza pozbywa się przyległego brudu bez niebezpieczeństwa uszkodzenia elementu. Dodając do tego wspomnianą wcześniej lekko wilgotną szmatkę możemy bardzo łatwo oczyścić wszystkie zakamarki, by przystąpić do należytej konserwacji. Okucie należy nasmarować np. białym smarem maszynowym, wazeliną, oliwką albo olejem silikonowym. Świetnie sprawdzi się też olej bez żywic i kwasów. Przestrzegamy natomiast przed stosowaniem olejów jadalnianych oraz ciężkich smarów przemysłowych.

Zadbane uszczelki

Szczelność to jedna z najważniejszych funkcji okien. W przypadku ich znacznego zniszczenia musimy je niestety wymienić. Dlatego warto skupić się na ich sezonowej konserwacji. Często zapominamy że uszczelki spełniają swoje funkcje gdy są suche. to dlatego tak ważne jest ścieranie skropliny z okna w ich rejonie. Woda rozszczelnia przestrzeń izolującą i działa destrukcyjnie na tworzywo uszczelki. W szczególności gdy zbiera się w nadmiernej ilości i pozostaje tak bardzo długi czas. Konserwując uszczelki musimy zatem skupić na odizolowaniu ich od wody. Możemy nanieść na nie glicerynę, wazelinę techniczną lub silikon w areozolu. Te substancje sprawią że uszczelki przez długi czas będą nam służyć.

Początek jesieni to czas który warto wykorzystać by zadbać o stan swoich okien, by przetrwały w dobrym stanie nie tylko jesień i zimę ale także by przez wiele lat służyły Ci pełną funkcjonalnością.

 

Inspiracje

Czemu wiosna to idealna pora na wymianę okien?
Jest wiele powodów czemu wymiana okien powinna być naturalnym krokiem w rozbudowie Twojego domu. Nowe okna zwiększą wartość Twojego domu oraz komfort jego korzystania. Wiedząc że to prawda, zadajemy więc pytanie czemu to właśnie wiosna jest najlepszym okresem w roku na wymianę okien? Znajdziecie tu kilka powodów, które przekonają was by wymianę okien zaplanować właśnie na wiosnę.
Taras przedłużeniem domu
Budując swój dom, pragniemy aby był on możliwie przestronny i przytulny. Jednak rodzinny dom to nie tylko budynek, a również teren okalający konstrukcję. To, w jaki sposób będziemy połączeni bądź oddzieleni od natury wpływać będzie na nasze samopoczucie i komfort użytkowania domu. 
Zasłony na okna – jak je dobrać?
Okno jest naszym źródłem naturalnego światła. Stawiając na niezakryte okno, decydujemy się na przestronność i mocno doświetlonego pomieszczenia. Wiele osób, preferuje jednak przytulny ciemniejszy klimat. W tym celu warto zastanowić się, czy zasłony nie są dobrym rozwiązaniem. Dobierając odpowiednie zasłony, nie musimy przecież rezygnować ze światła w naszym domu.

Porady

Jesienna konserwacja okna
Po ciepłym okresie letnim powinniśmy przedsięwziąć kroki w celu zabezpieczenia naszych okien przed wilgocią i zimnem okresu jesiennozimowego. Solidna konserwacja okien i rozsądne użytkowanie zapewni nam długowieczność przeszkleń i większy komfort w naszym mieszkaniu.
Zatrzymaj hałas dzięki oknom
Hałas głównej ulicy, bliskość nocnego klubu czy fabryki mogą skutecznie zakłócić spokój naszego zacisza domowego. Ale nie trzeba aż tak skrajnych przypadków by odczuć, że ruchliwe życie w mieście jest bardzo hałaśliwe. To dzięki ciszy się skupiamy, w ciszy zasypiamy i relaksujemy się. O ciszę coraz trudniej w dynamicznie zmieniającym się środowisku urbanistycznym. Nowe wyzwania musiały spotkać się z odzewem nowoczesnych technologii i rozwiązań pozwalających tłumić nadmierne natężenie dźwięku. I to właśnie dźwiękoszczelne okna stały się doskonałą barierą chroniącą mieszkańców Twojego domu przed hałasem.
Okna w biurze
Biuro to przestrzeń w które przeznaczona do produktywnego spędzania czasu w pracy. To właśnie tam spędzać będziemy większą część dnia. Od jakości tego pomieszczenia zależeć będzie nasze samopoczucie, a co za tym idzie również efekt naszej pracy. Jakie rozwiązania okienne najlepiej wpisują się w dane typy biur? Na co powinniśmy zwracać uwagę projektując biuro?  

Testy | Recenzje

Okna antywłamaniowe – bezpieczeństwo Twoje i Twoich bliskich
Bezpieczeństwo domu to najważniejsza i podstawowa wartość, jaką chcemy zapewnić swojej rodzinie. Jest to również dbanie o bezpieczeństwo naszego dobytku. Często jednak nie doceniamy umiejętności i sprawności włamywaczy pragnących naruszyć spokój naszego miru domowego. Wykorzystują oni naszą nieobecność oraz nieświadomość. Okna i drzwi balkonowe są jednymi z najpopularniejszych miejsc, od jakich zaczynają rabusie. Przy użyciu prostych narzędzi, takich jak łom czy młot mogą rozpracować z łatwością zwykłe okno. Okno antywłamaniowe będzie już sporym wyzwaniem dla złodzieja, zniechęcając go do podejmowania dalszych prób.
Tak dbamy o jakość naszych okien! [video]
Doskonała jakość produktów firmy AdamS to z pewnością zasługa naszych pracowników, ale także Zakładowej Kontroli Produkcji, która na bieżąco bada m.in. szczelność naszych okien. W naszym materiale video prezentujemy badanie szczelności, które jest jedną z najważniejszych form dbania o jakość okien. Zapraszamy!
Nasze okna w nowej technologii
Wkroczyliśmy w nowy rok z dużym rozmachem i wyraźną zmianą w technologii produkcji naszych okien. Jest to oczywiście zmiana pozytywna, podyktowana wprowadzeniem nowoczesnej linii produkcyjnej V-Perfect w technice łączenia profili.

Nowoczesne rozwiązania

Okno w łazience? Tylko PRIVA-LITE
Łazienka to miejsce, w którym chcemy czuć się w pełni intymnie. Czy okno w łazience musi wiązać się z utratą tej właściwości? Wbrew pozorom może nie tylko zapewnić bezpieczeństwo przed wścibskimi spojrzeniami, ale także poprawić komfort korzystania z łazienki.
Okna w kontekście inteligentnego domu
W tym wypadku najważniejsza jest izolacyjność akustyczna okna, zwana dźwiękoszczelnością. Określa się ją za pomocą współczynnika izolacyjności akustycznej właściwej Rw, którą wyraża się w decybelach. Zasada jest taka, że im wyższy współczynnik Rw, tym lepiej okna będą izolować hałas z zewnątrz, a więc w domu będzie ciszej.
Okna PCV w pełni antracytowe
Kolorystyka okien plastikowych nie ogranicza się jedynie do kolorów oklein, to także barwa rdzenia. W pełni kolorowe profile okienne stają się coraz bardziej modne, a światową architekturę podbijają szare odcienie, szczególnie antracyt.

Katalogi

Newsletter - loader
Newsletter

Sprawdzić poprawność adresu e-mail i spróbuj jeszcze raz.

AdamS Sp. z o.o. Sp.k.     11-700 Mrągowo, ul. Leśna Droga 10A
Telefon: +48 89 741 32 48, E-mail: adams@adams.com.pl

Strona wykorzystuje pliki cookies dla lepszego działania. Korzystając ze strony godzisz się na to.
PROJEKT I WYKONANIE: CREATIVEROOM.PL