Biuro to przestrzeń w które przeznaczona do produktywnego spędzania czasu w pracy. To właśnie tam spędzać będziemy większą część dnia. Od jakości tego pomieszczenia zależeć będzie nasze samopoczucie, a co za tym idzie również efekt naszej pracy. Jakie rozwiązania okienne najlepiej wpisują się w dane typy biur? Na co powinniśmy zwracać uwagę projektując biuro?

 

Powiedz mi jak wygląda twoje biuro, a powiem Ci co robisz.

Pierwszą podstawową rzeczą na jaką musimy zwrócić uwagę przy projektowaniu biura, jest jego przeznaczenie. To czym będziemy się zajmować i do czego wykorzystywać będziemy przestrzeń biurową, określi jak będzie ono wyglądać. Czy będzie to np. duża przestrzeń open-space przeznaczona dla wielu osób, czy skromne lecz przestronne biuro pozwalające nam na spokojnie wypełnić całą papierkową robotę? Czy nasze biuro ma również spełniać funkcję pokoju wizytowego w którym wraz z klientami omawiać będziemy rozwiązania biznesowe? Ile osób docelowo zasiądzie w biurze? Czy mają ze sobą współpracować czy raczej w ciszy i skupieniu wykonywać pracę przy swoim biurku? Zadając sobie te pytania wyklarujemy obraz biura jakie w przyszłości będzie nam służyć.

Przepis na biuro

Pomieszczenia pracownicze podlegają regulacjom przepisów BHP. Jakie warunki bezpieczeństwa i higieny muszą spełniać  biura? Przede wszystkim musimy odnieść się do samej definicji biura czyli wedle przepisów "pomieszczenia pracy stałej". Są to lokale zajmowane przez tego samego pracownika w ciągu 4 lub więcej godzin dnia roboczego. Zgodnie z przepisami pomieszczenia pracy stałej muszą mieć dostęp do strumienia światła, który jest stały równomierny, dostatecznie jasny, bez olśnień i tętnienia (migotanie w skutek zmian strumienia świetlnego w rytm zmian prądu przemiennego). Widzimy zatem że przepisy zawierają w sobie zarówno naturalne źródła światła, jak i sztuczne. Co zatem na temat samych okien mają do powiedzenia przepisy? Podstawowym wskaźnikiem określającym nasze biurowe okna, jest tu powierzchnia biura. Przepisy dotyczące liczby i rozmieszczenia okien zostały ujęte w rozporządzeniu Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. na temat warunków technicznych i usytuowania budynków służbowych. Wymiary okien oblicza się na podstawie powierzchni podłogi. Jeśli dany lokal przeznaczony jest na pobyt ludzi, stosunek powierzchni okien do powierzchni podłogi powinien wynosić przynajmniej 1:8. Jeśli natomiast pomieszczenie wymaga światła dziennego ze względu na przeznaczenie, stosunek ten zmniejsza się do 1:12. Należy przy tym zaznaczyć, że powierzchnię okien obliczamy zawsze w świetle ościeżnic. Pamiętajmy również że funkcjonalność okien to nie tylko dostęp do światła lecz również wentylacja pomieszczenia.

 

 

Widok na naturę zza biurka

Najbardziej optymalnym rozwiązaniem stosowanym w biurach jest użycie możliwie największych przeszkleń. Szklane fasady budynków, służące na ściany biura, nowoczesne okna PVC z wąskim profilem i dużą szybą, czy możliwie duża liczba okien. Pierwsze rozwiązanie sprawdza się świetnie głównie w biurowcach - całych budynkach zaprojektowanych z myślą o biurach. Okna o wąskim profilu sprawdzą się w pomieszczeniach z niższym sufitem. Gęsto rozstawione okna PVC będą najbardziej uniwersalnym rozwiązaniem pasującym do nawet najmniejszego biura. Warto zatem zainwestować w okna PASSIV-LINe S. Tego typu okno zapewni uzyskanie ponadprzeciętnych rezultatów w zakresie ograniczenia zużycia energii cieplnej, ograniczenia emisji CO2 przy jednoczesnym wysokim poziomie ochrony pomieszczeń przed hałasem. A to właśnie hałas jest najbardziej zaburzającym naszą koncentrację czynnikiem. Gdy w przemyślany sposób rozmieścimy okna dostarczając wystarczającą ilość naturalnego światła do naszych wnętrz, czas zadać sobie dwa pytania: jak utrzymać taki stan oraz jak w rozsądny sposób operować światłem słonecznym.

Czyste okno za odpowiednią zasłoną

Okna w biurze powinny być utrzymane w bezwzględnej czystości. Muszą być również tak zorganizowane by osoby dokonujące porządków miały do nich bezpieczny i łatwy dostęp. To samo tyczy się użytkowaniu okna w przypadku używania go do wietrzenia pomieszczeń. Pracownicy powinni mieć możliwość łatwego otwarcia okna z poziomu podłogi. Regulacji podlega tu również wspomniana wcześniej regulacja natężenia światła. Zbyt mocne natężenie światła może być uciążliwe, wręcz oślepiające uniemożliwiając tym samym pracę. Dlatego poza rozmieszczeniem miejsc pracy w biurze prawie zawsze niezbędnym okazują się wysłonięcia okien. W niektórych przypadkach bardzo stylowe osłony okienne. Do dyspozycji mamy całą gamę żaluzji, zasłon pionowych i poziomych czy klasyczne rolety. Dobierając odpowiedni materiał do konstrukcji możemy stworzyć nie tylko odpowiednio oświetlone pomieszczenie. Dzięki przemyślanej aranżacji projektu okien i ich zagospodarowania mamy szansę na wykreowanie przytulnego, przyjaznego pracy biura.

 

 

 

 

Inspiracje

Czemu wiosna to idealna pora na wymianę okien?
Jest wiele powodów czemu wymiana okien powinna być naturalnym krokiem w rozbudowie Twojego domu. Nowe okna zwiększą wartość Twojego domu oraz komfort jego korzystania. Wiedząc że to prawda, zadajemy więc pytanie czemu to właśnie wiosna jest najlepszym okresem w roku na wymianę okien? Znajdziecie tu kilka powodów, które przekonają was by wymianę okien zaplanować właśnie na wiosnę.
Taras przedłużeniem domu
Budując swój dom, pragniemy aby był on możliwie przestronny i przytulny. Jednak rodzinny dom to nie tylko budynek, a również teren okalający konstrukcję. To, w jaki sposób będziemy połączeni bądź oddzieleni od natury wpływać będzie na nasze samopoczucie i komfort użytkowania domu. 
Zasłony na okna – jak je dobrać?
Okno jest naszym źródłem naturalnego światła. Stawiając na niezakryte okno, decydujemy się na przestronność i mocno doświetlonego pomieszczenia. Wiele osób, preferuje jednak przytulny ciemniejszy klimat. W tym celu warto zastanowić się, czy zasłony nie są dobrym rozwiązaniem. Dobierając odpowiednie zasłony, nie musimy przecież rezygnować ze światła w naszym domu.

Porady

Jesienna konserwacja okna
Po ciepłym okresie letnim powinniśmy przedsięwziąć kroki w celu zabezpieczenia naszych okien przed wilgocią i zimnem okresu jesiennozimowego. Solidna konserwacja okien i rozsądne użytkowanie zapewni nam długowieczność przeszkleń i większy komfort w naszym mieszkaniu.
Zatrzymaj hałas dzięki oknom
Hałas głównej ulicy, bliskość nocnego klubu czy fabryki mogą skutecznie zakłócić spokój naszego zacisza domowego. Ale nie trzeba aż tak skrajnych przypadków by odczuć, że ruchliwe życie w mieście jest bardzo hałaśliwe. To dzięki ciszy się skupiamy, w ciszy zasypiamy i relaksujemy się. O ciszę coraz trudniej w dynamicznie zmieniającym się środowisku urbanistycznym. Nowe wyzwania musiały spotkać się z odzewem nowoczesnych technologii i rozwiązań pozwalających tłumić nadmierne natężenie dźwięku. I to właśnie dźwiękoszczelne okna stały się doskonałą barierą chroniącą mieszkańców Twojego domu przed hałasem.
Kiedy wybrać okno przesuwne
Okna przesuwne to ciekawe rozwiązanie do pomieszczeń w których otwarcie okna może być problematyczne. To także inny typ przeszklenia, który w pewnych warunkach może sprawdzić się znacznie lepiej niż tradycyjne okno PVC.

Testy | Recenzje

Okna antywłamaniowe – bezpieczeństwo Twoje i Twoich bliskich
Bezpieczeństwo domu to najważniejsza i podstawowa wartość, jaką chcemy zapewnić swojej rodzinie. Jest to również dbanie o bezpieczeństwo naszego dobytku. Często jednak nie doceniamy umiejętności i sprawności włamywaczy pragnących naruszyć spokój naszego miru domowego. Wykorzystują oni naszą nieobecność oraz nieświadomość. Okna i drzwi balkonowe są jednymi z najpopularniejszych miejsc, od jakich zaczynają rabusie. Przy użyciu prostych narzędzi, takich jak łom czy młot mogą rozpracować z łatwością zwykłe okno. Okno antywłamaniowe będzie już sporym wyzwaniem dla złodzieja, zniechęcając go do podejmowania dalszych prób.
Tak dbamy o jakość naszych okien! [video]
Doskonała jakość produktów firmy AdamS to z pewnością zasługa naszych pracowników, ale także Zakładowej Kontroli Produkcji, która na bieżąco bada m.in. szczelność naszych okien. W naszym materiale video prezentujemy badanie szczelności, które jest jedną z najważniejszych form dbania o jakość okien. Zapraszamy!
Nasze okna w nowej technologii
Wkroczyliśmy w nowy rok z dużym rozmachem i wyraźną zmianą w technologii produkcji naszych okien. Jest to oczywiście zmiana pozytywna, podyktowana wprowadzeniem nowoczesnej linii produkcyjnej V-Perfect w technice łączenia profili.

Nowoczesne rozwiązania

Okno w łazience? Tylko PRIVA-LITE
Łazienka to miejsce, w którym chcemy czuć się w pełni intymnie. Czy okno w łazience musi wiązać się z utratą tej właściwości? Wbrew pozorom może nie tylko zapewnić bezpieczeństwo przed wścibskimi spojrzeniami, ale także poprawić komfort korzystania z łazienki.
Okna w kontekście inteligentnego domu
Przy projektowaniu domu, warto sięgnąć po najnowsze rozwiązania. Zdalna kontrola nad wybranymi aspektami naszego domu zaoszczędzi nam wysiłku, zmniejszy straty energetyczne i sprawi, że nasze zacisze będzie dopasowane do naszych potrzeb. Czym więc jest system inteligentnego domu i jak w jego kontekście prezentuje się korzystanie z okien?
Okna PCV w pełni antracytowe
Kolorystyka okien plastikowych nie ogranicza się jedynie do kolorów oklein, to także barwa rdzenia. W pełni kolorowe profile okienne stają się coraz bardziej modne, a światową architekturę podbijają szare odcienie, szczególnie antracyt.

Katalogi

Newsletter - loader
Newsletter

Sprawdzić poprawność adresu e-mail i spróbuj jeszcze raz.

AdamS Sp. z o.o. Sp.k.     11-700 Mrągowo, ul. Leśna Droga 10A
Telefon: +48 89 741 32 48, E-mail: adams@adams.com.pl

Strona wykorzystuje pliki cookies dla lepszego działania. Korzystając ze strony godzisz się na to.
PROJEKT I WYKONANIE: CREATIVEROOM.PL