Biuro to przestrzeń w które przeznaczona do produktywnego spędzania czasu w pracy. To właśnie tam spędzać będziemy większą część dnia. Od jakości tego pomieszczenia zależeć będzie nasze samopoczucie, a co za tym idzie również efekt naszej pracy. Jakie rozwiązania okienne najlepiej wpisują się w dane typy biur? Na co powinniśmy zwracać uwagę projektując biuro?

 

Powiedz mi jak wygląda twoje biuro, a powiem Ci co robisz.

Pierwszą podstawową rzeczą na jaką musimy zwrócić uwagę przy projektowaniu biura, jest jego przeznaczenie. To czym będziemy się zajmować i do czego wykorzystywać będziemy przestrzeń biurową, określi jak będzie ono wyglądać. Czy będzie to np. duża przestrzeń open-space przeznaczona dla wielu osób, czy skromne lecz przestronne biuro pozwalające nam na spokojnie wypełnić całą papierkową robotę? Czy nasze biuro ma również spełniać funkcję pokoju wizytowego w którym wraz z klientami omawiać będziemy rozwiązania biznesowe? Ile osób docelowo zasiądzie w biurze? Czy mają ze sobą współpracować czy raczej w ciszy i skupieniu wykonywać pracę przy swoim biurku? Zadając sobie te pytania wyklarujemy obraz biura jakie w przyszłości będzie nam służyć.

Przepis na biuro

Pomieszczenia pracownicze podlegają regulacjom przepisów BHP. Jakie warunki bezpieczeństwa i higieny muszą spełniać  biura? Przede wszystkim musimy odnieść się do samej definicji biura czyli wedle przepisów "pomieszczenia pracy stałej". Są to lokale zajmowane przez tego samego pracownika w ciągu 4 lub więcej godzin dnia roboczego. Zgodnie z przepisami pomieszczenia pracy stałej muszą mieć dostęp do strumienia światła, który jest stały równomierny, dostatecznie jasny, bez olśnień i tętnienia (migotanie w skutek zmian strumienia świetlnego w rytm zmian prądu przemiennego). Widzimy zatem że przepisy zawierają w sobie zarówno naturalne źródła światła, jak i sztuczne. Co zatem na temat samych okien mają do powiedzenia przepisy? Podstawowym wskaźnikiem określającym nasze biurowe okna, jest tu powierzchnia biura. Przepisy dotyczące liczby i rozmieszczenia okien zostały ujęte w rozporządzeniu Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. na temat warunków technicznych i usytuowania budynków służbowych. Wymiary okien oblicza się na podstawie powierzchni podłogi. Jeśli dany lokal przeznaczony jest na pobyt ludzi, stosunek powierzchni okien do powierzchni podłogi powinien wynosić przynajmniej 1:8. Jeśli natomiast pomieszczenie wymaga światła dziennego ze względu na przeznaczenie, stosunek ten zmniejsza się do 1:12. Należy przy tym zaznaczyć, że powierzchnię okien obliczamy zawsze w świetle ościeżnic. Pamiętajmy również że funkcjonalność okien to nie tylko dostęp do światła lecz również wentylacja pomieszczenia.

 

 

Widok na naturę zza biurka

Najbardziej optymalnym rozwiązaniem stosowanym w biurach jest użycie możliwie największych przeszkleń. Szklane fasady budynków, służące na ściany biura, nowoczesne okna PVC z wąskim profilem i dużą szybą, czy możliwie duża liczba okien. Pierwsze rozwiązanie sprawdza się świetnie głównie w biurowcach - całych budynkach zaprojektowanych z myślą o biurach. Okna o wąskim profilu sprawdzą się w pomieszczeniach z niższym sufitem. Gęsto rozstawione okna PVC będą najbardziej uniwersalnym rozwiązaniem pasującym do nawet najmniejszego biura. Warto zatem zainwestować w okna PASSIV-LINe S. Tego typu okno zapewni uzyskanie ponadprzeciętnych rezultatów w zakresie ograniczenia zużycia energii cieplnej, ograniczenia emisji CO2 przy jednoczesnym wysokim poziomie ochrony pomieszczeń przed hałasem. A to właśnie hałas jest najbardziej zaburzającym naszą koncentrację czynnikiem. Gdy w przemyślany sposób rozmieścimy okna dostarczając wystarczającą ilość naturalnego światła do naszych wnętrz, czas zadać sobie dwa pytania: jak utrzymać taki stan oraz jak w rozsądny sposób operować światłem słonecznym.

Czyste okno za odpowiednią zasłoną

Okna w biurze powinny być utrzymane w bezwzględnej czystości. Muszą być również tak zorganizowane by osoby dokonujące porządków miały do nich bezpieczny i łatwy dostęp. To samo tyczy się użytkowaniu okna w przypadku używania go do wietrzenia pomieszczeń. Pracownicy powinni mieć możliwość łatwego otwarcia okna z poziomu podłogi. Regulacji podlega tu również wspomniana wcześniej regulacja natężenia światła. Zbyt mocne natężenie światła może być uciążliwe, wręcz oślepiające uniemożliwiając tym samym pracę. Dlatego poza rozmieszczeniem miejsc pracy w biurze prawie zawsze niezbędnym okazują się wysłonięcia okien. W niektórych przypadkach bardzo stylowe osłony okienne. Do dyspozycji mamy całą gamę żaluzji, zasłon pionowych i poziomych czy klasyczne rolety. Dobierając odpowiedni materiał do konstrukcji możemy stworzyć nie tylko odpowiednio oświetlone pomieszczenie. Dzięki przemyślanej aranżacji projektu okien i ich zagospodarowania mamy szansę na wykreowanie przytulnego, przyjaznego pracy biura.

 

 

 

 

Inspiracje

Czemu wiosna to idealna pora na wymianę okien?
Jest wiele powodów czemu wymiana okien powinna być naturalnym krokiem w rozbudowie Twojego domu. Nowe okna zwiększą wartość Twojego domu oraz komfort jego korzystania. Wiedząc że to prawda, zadajemy więc pytanie czemu to właśnie wiosna jest najlepszym okresem w roku na wymianę okien? Znajdziecie tu kilka powodów, które przekonają was by wymianę okien zaplanować właśnie na wiosnę.
Taras przedłużeniem domu
Budując swój dom, pragniemy aby był on możliwie przestronny i przytulny. Jednak rodzinny dom to nie tylko budynek, a również teren okalający konstrukcję. To, w jaki sposób będziemy połączeni bądź oddzieleni od natury wpływać będzie na nasze samopoczucie i komfort użytkowania domu. 
Zasłony na okna – jak je dobrać?
Okno jest naszym źródłem naturalnego światła. Stawiając na niezakryte okno, decydujemy się na przestronność i mocno doświetlonego pomieszczenia. Wiele osób, preferuje jednak przytulny ciemniejszy klimat. W tym celu warto zastanowić się, czy zasłony nie są dobrym rozwiązaniem. Dobierając odpowiednie zasłony, nie musimy przecież rezygnować ze światła w naszym domu.

Porady

Budownictwo pasywne - tylko z Passiv-Line Ultra
Czym jest budownictwo pasywne i jak wpisują się w nie nowoczesne systemy okienne? W tym artykule przybliżymy Wam jakie korzyści przynosi zbudowanie pasywnego obiektu i jakie technologie musimy stosować by było one dla nas wydajne i opłacalne.
Poprawa jakości powietrza czyli jak usprawnić wentylację Twojego domu
Wysoka jakość powietrza w pomieszczeniach Twojego domu to kluczowa kwestia dla naszego zdrowia i samopoczucia. To właśnie dlatego powinniśmy zawsze dbać o to by świeże i rześkie powietrze było priorytetem w naszym domu. W tym artykule dzielimy się wskazówkami pomocnymi w poprawie jakości powietrza oraz przybliżymy zjawiska temu towarzyszące.
Jak radzić sobie z zaparowanymi oknami zimą?
W okresie zimowym, pragniemy aby nasze domowe zacisze było przytulnie ciepłe. Dobre ogrzewanie i wydajne okna, idące w parze z przemyślaną konstrukcja budynku zapewnią nam komfortowe warunki w zimowe wieczory. Pamiętać jednak musimy, że przy dużych różnicach temperatur możemy zetknąć się z problemem zaparowanych okien. Jak zatem temu zapobiec?

Testy | Recenzje

Okna antywłamaniowe – bezpieczeństwo Twoje i Twoich bliskich
Bezpieczeństwo domu to najważniejsza i podstawowa wartość, jaką chcemy zapewnić swojej rodzinie. Jest to również dbanie o bezpieczeństwo naszego dobytku. Często jednak nie doceniamy umiejętności i sprawności włamywaczy pragnących naruszyć spokój naszego miru domowego. Wykorzystują oni naszą nieobecność oraz nieświadomość. Okna i drzwi balkonowe są jednymi z najpopularniejszych miejsc, od jakich zaczynają rabusie. Przy użyciu prostych narzędzi, takich jak łom czy młot mogą rozpracować z łatwością zwykłe okno. Okno antywłamaniowe będzie już sporym wyzwaniem dla złodzieja, zniechęcając go do podejmowania dalszych prób.
Tak dbamy o jakość naszych okien! [video]
Doskonała jakość produktów firmy AdamS to z pewnością zasługa naszych pracowników, ale także Zakładowej Kontroli Produkcji, która na bieżąco bada m.in. szczelność naszych okien. W naszym materiale video prezentujemy badanie szczelności, które jest jedną z najważniejszych form dbania o jakość okien. Zapraszamy!
Nasze okna w nowej technologii
Wkroczyliśmy w nowy rok z dużym rozmachem i wyraźną zmianą w technologii produkcji naszych okien. Jest to oczywiście zmiana pozytywna, podyktowana wprowadzeniem nowoczesnej linii produkcyjnej V-Perfect w technice łączenia profili.

Nowoczesne rozwiązania

Okno w łazience? Tylko PRIVA-LITE
Łazienka to miejsce, w którym chcemy czuć się w pełni intymnie. Czy okno w łazience musi wiązać się z utratą tej właściwości? Wbrew pozorom może nie tylko zapewnić bezpieczeństwo przed wścibskimi spojrzeniami, ale także poprawić komfort korzystania z łazienki.
Okna w kontekście inteligentnego domu
Przy projektowaniu domu, warto sięgnąć po najnowsze rozwiązania. Zdalna kontrola nad wybranymi aspektami naszego domu zaoszczędzi nam wysiłku, zmniejszy straty energetyczne i sprawi, że nasze zacisze będzie dopasowane do naszych potrzeb. Czym więc jest system inteligentnego domu i jak w jego kontekście prezentuje się korzystanie z okien?
Okna PCV w pełni antracytowe
Kolorystyka okien plastikowych nie ogranicza się jedynie do kolorów oklein, to także barwa rdzenia. W pełni kolorowe profile okienne stają się coraz bardziej modne, a światową architekturę podbijają szare odcienie, szczególnie antracyt.

Katalogi

Newsletter - loader
Newsletter

Sprawdzić poprawność adresu e-mail i spróbuj jeszcze raz.

AdamS Sp. z o.o. Sp.k.     11-700 Mrągowo, ul. Leśna Droga 10A
Telefon: +48 89 741 32 48, E-mail: adams@adams.com.pl

Strona wykorzystuje pliki cookies dla lepszego działania. Korzystając ze strony godzisz się na to.
PROJEKT I WYKONANIE: CREATIVEROOM.PL