Klasyczne rozwiązanie otwierania drzwi tarasowych i balkonowych na przestrzeni lat, doczekało się wielu ciekawych i praktycznych alternatyw. Systemy przesuwne stają się coraz bardziej popularne i częściej stosowane dzięki swym wymiernym zaletom. Czym zatem są systemy przesuwne, jakie są ich cechy charakterystyczne i jaki typ najlepiej sprawdzi się w waszym domu?

Linia zamiast łuku

Podstawową różnicą między drzwiami osadzonymi w zawiasach, a systemami przesuwnymi jest sposób poruszania się otwieranego elementu. W obydwu przypadkach używamy zazwyczaj klamki do otwarcia, magia dzieje się później. Drzwi lub okno nie otwiera się po łuku, zajmując bardzo dużą przestrzeń. Umocowany w zależności od użytego systemu przesuwnego element, poruszać się będzie równolegle wzdłuż linii szyby. Tego typu rozwiązanie oszczędza przestrzeń użytkową pomieszczenia, oraz jest znacznie bezpieczniejsze, ponieważ pozbywamy się niebezpiecznych wystających kantów oraz zapobiegamy trzaskaniu drzwi w przypadku dużego przeciągu. Przeszklenia tego typu są więc bardzo popularne w pokojach dziennych, living roomach z wyjściem na tarach, balkon lub ogród. Osoby marzące o wizualnie połączonym wyjściu z naturalną przestrzenią zewnętrznej strony budynku, będą zachwycone. Taki element wyposażenia domu daje możliwość wykorzystania go do aranżacji dużych powierzchni, dzięki których będziemy mogli nie tylko podziwiać widoki naszego pleneru ale również w łatwy sposób "przeniknąć" na zewnątrz.

Ten typ tak ma - PSK

Istnieją dwa główne najpopularniejsze systemy przesuwne - PSK i HST i. Ich różnice wpływają na komfort użytkowania, cenę oraz możliwości zastosowania Okna i drzwi uchylno-przesuwne PSK to rozwiązanie umożliwiające lepsze zagospodarowanie małych przestrzeni. System uchylno-przesuwny oraz specjalne okucia umożliwiają uchylanie i przesuwanie skrzydła do szerokości nawet 1,6 m przy użyciu niewielkiej siły. Funkcjonalność konstrukcji sprawdza się w obrębie niewielkich wyjść balkonowych czy tarasowych Maksymalna szerokość całej konstrukcji to 5 m. To bardzo dobra alternatywa dla standardowych, dwuskrzydłowych drzwi balkonowych, a co ważniejsze - zapewnia lepszą izolację termiczną. W sytuacji, gdy drzwi uchylno-przesuwne PSK są zamknięte, ich skrzydło stałe wraz ze skrzydłem przesuwnym tworzą linię prostą. Takie rozwiązanie powoduje, że zestaw okienny w tym systemie wygląda estetycznie. Na ościeżnicy okien PSK zamontowana jest szyna, którą widać. Po szynie tej poruszają się wózki, które zamontowane są na wewnętrznej ramie skrzydła ruchomego i ukryte pod specjalnie przygotowanymi do tego celu maskownicami. Otwieranie drzwi i okien w systemie uchylno-przesuwnym PSK rozpoczyna się od uchylenia i odsunięcia skrzydła ruchomego od progu. Następnie przesuwa się to skrzydło po szynie, która znajduje się w prowadnicy umieszczonej w dolnej części ościeżnicy. uchylanie okien PSK odbywa się w identyczny sposób jak w oknach tradycyjnych. Warto również zwrócić uwagę na to, że obsługa okien PSK jest  Prosta, ale mniej komfortowa niż HST. Zaleta na pewno jest najniższa cena w porównaniu z innymi rozwiązaniami przesuwnymi.

Wyjście z progu

W oknach uchylno-przesuwnych PSK jest widoczny próg (. Ile razy uderzyliśmy się w mały palec u nogi przechodząc przez zbyt wysoki próg? W systemie PSK można zastosować próg niski bądź wysoki, ale nadal będzie to widoczny próg. Bezprogowe wyjście zastosowane w HST może być bardzo pomocne, bądź niezbędne dla osób niepełnosprawnych poruszających się na wózku inwalidzkim

Komfort przede wszystkim

HST czyli rozwiązanie zapewniające maksymalny komfort użytkowania. System unoszono przesuwny HST posiada skrzydło przesuwne i skrzydło stałe, które poruszają się względem siebie i położone są równolegle do siebie. Skrzydło ruchome dzięki przesuwniom, zachodzi za skrzydło stałe. Pozwala do na bardzo delikatne otwieranie okien i drzwi łagodnym, niewymagającym wysiłku ruchem. Skrzydło ruchome, porusza się po ukrytej w podłodze szynie na rolkach, co łagodzi obciążenia dużo bardziej niż w systemie PSK. Nawet bardzo masywne, duże drzwi przesuniesz jednym palcem. Samo uchylanie okien i drzwi tego typu może odbyć się w każdym miejscu przy użyciu klamki. Tego typu system pozwala na wykorzystanie przeszkleń narożnych, a 3 mm próg jest bezkonkurencyjny. Pozwala to wręcz na scalenie go z linią podłogi. System HST to rozwiązanie dla osób które cenią sobie wygodę, niezawodność i płynność użytkowania. Drobne różnice względem PSK usprawniają użytkowanie i pozwalają cieszyć się wartością dużych przeszkleń, lecz również korzystanie z nich bez zbędnego wysiłku. Tak innowacyjne rozwiązanie jest droższe od swojego konkurenta, jednak doskonale sprawdza się u osób ceniących sobie wysoko komfort użytkowania.

Złoty środek

Decyzja o wyborze systemu przesuwnego może być znacznie łatwiejsza, gdy odwiedzicie Państwo nasz salon i na żywo przetestujecie wspomniane systemy przesuwne. Warto nadmienić, że w swojej ofercie posiadamy także system SMART-SLIDE - hybrydowe rozwiązanie łączące rozwiązania PSK i HST, tak by sprostać wysokim wymaganiom przy minimalnej cenie. Dla klientów pragnących wykorzystać cały potencjał przestrzeni, oferujemy także rozwiązanie narożnego wyjścia na taras HST PASSIV CORNER VIEW. Niski próg oraz narożne przeszklenie tworzą przestrzeń zintegrowaną z naturą. Zapraszamy do firmy ADAMS aby skonsultować państwa wątpliwości i otrzymać fachową obsługę.

Inspiracje

Czemu wiosna to idealna pora na wymianę okien?
Jest wiele powodów czemu wymiana okien powinna być naturalnym krokiem w rozbudowie Twojego domu. Nowe okna zwiększą wartość Twojego domu oraz komfort jego korzystania. Wiedząc że to prawda, zadajemy więc pytanie czemu to właśnie wiosna jest najlepszym okresem w roku na wymianę okien? Znajdziecie tu kilka powodów, które przekonają was by wymianę okien zaplanować właśnie na wiosnę.
Taras przedłużeniem domu
Budując swój dom, pragniemy aby był on możliwie przestronny i przytulny. Jednak rodzinny dom to nie tylko budynek, a również teren okalający konstrukcję. To, w jaki sposób będziemy połączeni bądź oddzieleni od natury wpływać będzie na nasze samopoczucie i komfort użytkowania domu. 
Zasłony na okna – jak je dobrać?
Okno jest naszym źródłem naturalnego światła. Stawiając na niezakryte okno, decydujemy się na przestronność i mocno doświetlonego pomieszczenia. Wiele osób, preferuje jednak przytulny ciemniejszy klimat. W tym celu warto zastanowić się, czy zasłony nie są dobrym rozwiązaniem. Dobierając odpowiednie zasłony, nie musimy przecież rezygnować ze światła w naszym domu.

Porady

Budownictwo pasywne - tylko z Passiv-Line Ultra
Czym jest budownictwo pasywne i jak wpisują się w nie nowoczesne systemy okienne? W tym artykule przybliżymy Wam jakie korzyści przynosi zbudowanie pasywnego obiektu i jakie technologie musimy stosować by było one dla nas wydajne i opłacalne.
Poprawa jakości powietrza czyli jak usprawnić wentylację Twojego domu
Wysoka jakość powietrza w pomieszczeniach Twojego domu to kluczowa kwestia dla naszego zdrowia i samopoczucia. To właśnie dlatego powinniśmy zawsze dbać o to by świeże i rześkie powietrze było priorytetem w naszym domu. W tym artykule dzielimy się wskazówkami pomocnymi w poprawie jakości powietrza oraz przybliżymy zjawiska temu towarzyszące.
Jak radzić sobie z zaparowanymi oknami zimą?
W okresie zimowym, pragniemy aby nasze domowe zacisze było przytulnie ciepłe. Dobre ogrzewanie i wydajne okna, idące w parze z przemyślaną konstrukcja budynku zapewnią nam komfortowe warunki w zimowe wieczory. Pamiętać jednak musimy, że przy dużych różnicach temperatur możemy zetknąć się z problemem zaparowanych okien. Jak zatem temu zapobiec?

Testy | Recenzje

Okna antywłamaniowe – bezpieczeństwo Twoje i Twoich bliskich
Bezpieczeństwo domu to najważniejsza i podstawowa wartość, jaką chcemy zapewnić swojej rodzinie. Jest to również dbanie o bezpieczeństwo naszego dobytku. Często jednak nie doceniamy umiejętności i sprawności włamywaczy pragnących naruszyć spokój naszego miru domowego. Wykorzystują oni naszą nieobecność oraz nieświadomość. Okna i drzwi balkonowe są jednymi z najpopularniejszych miejsc, od jakich zaczynają rabusie. Przy użyciu prostych narzędzi, takich jak łom czy młot mogą rozpracować z łatwością zwykłe okno. Okno antywłamaniowe będzie już sporym wyzwaniem dla złodzieja, zniechęcając go do podejmowania dalszych prób.
Tak dbamy o jakość naszych okien! [video]
Doskonała jakość produktów firmy AdamS to z pewnością zasługa naszych pracowników, ale także Zakładowej Kontroli Produkcji, która na bieżąco bada m.in. szczelność naszych okien. W naszym materiale video prezentujemy badanie szczelności, które jest jedną z najważniejszych form dbania o jakość okien. Zapraszamy!
Nasze okna w nowej technologii
Wkroczyliśmy w nowy rok z dużym rozmachem i wyraźną zmianą w technologii produkcji naszych okien. Jest to oczywiście zmiana pozytywna, podyktowana wprowadzeniem nowoczesnej linii produkcyjnej V-Perfect w technice łączenia profili.

Nowoczesne rozwiązania

Okno w łazience? Tylko PRIVA-LITE
Łazienka to miejsce, w którym chcemy czuć się w pełni intymnie. Czy okno w łazience musi wiązać się z utratą tej właściwości? Wbrew pozorom może nie tylko zapewnić bezpieczeństwo przed wścibskimi spojrzeniami, ale także poprawić komfort korzystania z łazienki.
Okna w kontekście inteligentnego domu
Przy projektowaniu domu, warto sięgnąć po najnowsze rozwiązania. Zdalna kontrola nad wybranymi aspektami naszego domu zaoszczędzi nam wysiłku, zmniejszy straty energetyczne i sprawi, że nasze zacisze będzie dopasowane do naszych potrzeb. Czym więc jest system inteligentnego domu i jak w jego kontekście prezentuje się korzystanie z okien?
Okna PCV w pełni antracytowe
Kolorystyka okien plastikowych nie ogranicza się jedynie do kolorów oklein, to także barwa rdzenia. W pełni kolorowe profile okienne stają się coraz bardziej modne, a światową architekturę podbijają szare odcienie, szczególnie antracyt.

Katalogi

Newsletter - loader
Newsletter

Sprawdzić poprawność adresu e-mail i spróbuj jeszcze raz.

AdamS Sp. z o.o. Sp.k.     11-700 Mrągowo, ul. Leśna Droga 10A
Telefon: +48 89 741 32 48, E-mail: adams@adams.com.pl

Strona wykorzystuje pliki cookies dla lepszego działania. Korzystając ze strony godzisz się na to.
PROJEKT I WYKONANIE: CREATIVEROOM.PL