Z profili okiennych, zwanych też kształtownikami, wykonuje się ramy skrzydła okna, ościeżnice oraz słupki. Mają więc znaczący wpływ na jakość całego okna, jego parametry i trwałość.

Kupując okna, warto więc wiedzieć, jakie cechy profili PVC są istotne.

Współczynnik przenikania ciepła Uf

Określa izolacyjność cieplną profilu. Współczynnik przenikania ciepła Uf (od angielskiego słowa: frame) pokazuje, jakie są straty ciepła przy stałej różnicy temperatur pomiędzy wnętrzem budynku a otoczeniem, wynoszącej 1 Kelwin. Wyraża się go w jednostce W/(m2·K). Jeśli chodzi o współcześnie produkowane profile PVC, to mają one współczynnik Uf na poziomie 1,0 - 1,6 W/(m2·K). Im niższy jest ten parametr, tym cieplejszy profil. W bardzo ciepłych oknach, takich jak np. Uf wynosi nawet 0,9 W/(m2·K).

Komory profili

Na współczynnik przenikania ciepła ma wpływ ilość komór w profilu oraz rodzaj wzmocnienia ich konstrukcji. Obecnie produkowane profile są najczęściej 5- lub 6-komorowe. Do niedawna to właśnie liczna komór miała podstawowy wpływ na współczynnik Uf. Jednak obecnie ważnym elementem wpływającym na izolacyjność cieplną jest metoda wzmacnia profili (konieczne, by uzyskały odpowiednią stabilność). Najpowszechniej stosowane są kształtowniki ze stali, aczkolwiek nieco osłabiają termikę okna. Natomiast profile z przekładkami kompozytowymi, wzmacniane włóknami poliestrowo-szklanymi z wypełnieniem pianką poliuretanową są produktem „cieplejszym”. Na przykład w komorach profili okna Passiv-line Plus została zastosowana piana poliuretanowa oraz kształtki styropianowe, dzięki czemu współczynnik Uf = 0,9 W/m²K, a całe okno ma współczynnik Uw = 0,7 W/m²K (przy zastosowaniu szyby 0,5 W/m²K), czyli jest oknem spełniającym standardy domu pasywnego.
 

Wytrzymałość profili

Profile mogą mieć trzy klasy: A, B i C. Ten parametr określa grubość ścianek profili. Najlepsze profile klasy A mają ścianki zewnętrzne o grubości ≥ 2,8 mm. Klasy B ≥ 2,5 mm. Dla kształtowników klasy C norma nie ustala żadnych wymagań.

Głębokość zabudowy

To jeden z parametrów wpływający na termoizolacyjność okien i ich stabilność. Obecnie najczęściej są produkowane profile o głębokości od 70 do 85 mm. Najprościej rzecz ujmując, im głębsza zabudowa, tym cieplejsze okno. Jednak nie zawsze tak jest, bowiem jak już wiemy, inne elementy konstrukcyjne także istotnie wpływają na tę cechę. 85 cm głębokości ma profil ramy w oknie Ideal 8000 firmy AdamS co dało w efekcie współczynnik Uf równy 1,0 W/m²K.

Inspiracje

Czemu wiosna to idealna pora na wymianę okien?
Jest wiele powodów czemu wymiana okien powinna być naturalnym krokiem w rozbudowie Twojego domu. Nowe okna zwiększą wartość Twojego domu oraz komfort jego korzystania. Wiedząc że to prawda, zadajemy więc pytanie czemu to właśnie wiosna jest najlepszym okresem w roku na wymianę okien? Znajdziecie tu kilka powodów, które przekonają was by wymianę okien zaplanować właśnie na wiosnę.
Taras przedłużeniem domu
Budując swój dom, pragniemy aby był on możliwie przestronny i przytulny. Jednak rodzinny dom to nie tylko budynek, a również teren okalający konstrukcję. To, w jaki sposób będziemy połączeni bądź oddzieleni od natury wpływać będzie na nasze samopoczucie i komfort użytkowania domu. 
Zasłony na okna – jak je dobrać?
Okno jest naszym źródłem naturalnego światła. Stawiając na niezakryte okno, decydujemy się na przestronność i mocno doświetlonego pomieszczenia. Wiele osób, preferuje jednak przytulny ciemniejszy klimat. W tym celu warto zastanowić się, czy zasłony nie są dobrym rozwiązaniem. Dobierając odpowiednie zasłony, nie musimy przecież rezygnować ze światła w naszym domu.

Porady

Budownictwo pasywne - tylko z Passiv-Line Ultra
Czym jest budownictwo pasywne i jak wpisują się w nie nowoczesne systemy okienne? W tym artykule przybliżymy Wam jakie korzyści przynosi zbudowanie pasywnego obiektu i jakie technologie musimy stosować by było one dla nas wydajne i opłacalne.
Poprawa jakości powietrza czyli jak usprawnić wentylację Twojego domu
Wysoka jakość powietrza w pomieszczeniach Twojego domu to kluczowa kwestia dla naszego zdrowia i samopoczucia. To właśnie dlatego powinniśmy zawsze dbać o to by świeże i rześkie powietrze było priorytetem w naszym domu. W tym artykule dzielimy się wskazówkami pomocnymi w poprawie jakości powietrza oraz przybliżymy zjawiska temu towarzyszące.
Jak radzić sobie z zaparowanymi oknami zimą?
W okresie zimowym, pragniemy aby nasze domowe zacisze było przytulnie ciepłe. Dobre ogrzewanie i wydajne okna, idące w parze z przemyślaną konstrukcja budynku zapewnią nam komfortowe warunki w zimowe wieczory. Pamiętać jednak musimy, że przy dużych różnicach temperatur możemy zetknąć się z problemem zaparowanych okien. Jak zatem temu zapobiec?

Testy | Recenzje

Okna antywłamaniowe – bezpieczeństwo Twoje i Twoich bliskich
Bezpieczeństwo domu to najważniejsza i podstawowa wartość, jaką chcemy zapewnić swojej rodzinie. Jest to również dbanie o bezpieczeństwo naszego dobytku. Często jednak nie doceniamy umiejętności i sprawności włamywaczy pragnących naruszyć spokój naszego miru domowego. Wykorzystują oni naszą nieobecność oraz nieświadomość. Okna i drzwi balkonowe są jednymi z najpopularniejszych miejsc, od jakich zaczynają rabusie. Przy użyciu prostych narzędzi, takich jak łom czy młot mogą rozpracować z łatwością zwykłe okno. Okno antywłamaniowe będzie już sporym wyzwaniem dla złodzieja, zniechęcając go do podejmowania dalszych prób.
Tak dbamy o jakość naszych okien! [video]
Doskonała jakość produktów firmy AdamS to z pewnością zasługa naszych pracowników, ale także Zakładowej Kontroli Produkcji, która na bieżąco bada m.in. szczelność naszych okien. W naszym materiale video prezentujemy badanie szczelności, które jest jedną z najważniejszych form dbania o jakość okien. Zapraszamy!
Nasze okna w nowej technologii
Wkroczyliśmy w nowy rok z dużym rozmachem i wyraźną zmianą w technologii produkcji naszych okien. Jest to oczywiście zmiana pozytywna, podyktowana wprowadzeniem nowoczesnej linii produkcyjnej V-Perfect w technice łączenia profili.

Nowoczesne rozwiązania

Okno w łazience? Tylko PRIVA-LITE
Łazienka to miejsce, w którym chcemy czuć się w pełni intymnie. Czy okno w łazience musi wiązać się z utratą tej właściwości? Wbrew pozorom może nie tylko zapewnić bezpieczeństwo przed wścibskimi spojrzeniami, ale także poprawić komfort korzystania z łazienki.
Okna w kontekście inteligentnego domu
Przy projektowaniu domu, warto sięgnąć po najnowsze rozwiązania. Zdalna kontrola nad wybranymi aspektami naszego domu zaoszczędzi nam wysiłku, zmniejszy straty energetyczne i sprawi, że nasze zacisze będzie dopasowane do naszych potrzeb. Czym więc jest system inteligentnego domu i jak w jego kontekście prezentuje się korzystanie z okien?
Okna PCV w pełni antracytowe
Kolorystyka okien plastikowych nie ogranicza się jedynie do kolorów oklein, to także barwa rdzenia. W pełni kolorowe profile okienne stają się coraz bardziej modne, a światową architekturę podbijają szare odcienie, szczególnie antracyt.

Katalogi

Newsletter - loader
Newsletter

Sprawdzić poprawność adresu e-mail i spróbuj jeszcze raz.

AdamS Sp. z o.o. Sp.k.     11-700 Mrągowo, ul. Leśna Droga 10A
Telefon: +48 89 741 32 48, E-mail: adams@adams.com.pl

Strona wykorzystuje pliki cookies dla lepszego działania. Korzystając ze strony godzisz się na to.
PROJEKT I WYKONANIE: CREATIVEROOM.PL